Tulospalvelun kuva Oikeusministeriö - Tulospalvelu
Kuntavaalit 2017

Pello

Sivu päivitetty 22.03.2017 16:51:57

Ehdokkaat

Suomen Sosialidemokraattinen Puolue r.p. 2 - 6
Vasemmistoliitto r.p. / Vänsterförbundet r.p. 7 - 15
Perussuomalaiset r.p. 16 - 20
Vihreä liitto r.p. 21 - 21
Suomen Keskusta r.p. 22 - 38
Kansallinen Kokoomus r.p. 39 - 40
Yhteislistoihin kuulumattomien valitsijayhdistysten ehdokkaat - Kandidaterna för valmansföreningarna utanför de gemensamma listorna 41 - 41
Suomen Sosialidemokraattinen Puolue r.p.
2 Kataja, Kauko, iv-asentaja
3 Niva, Janne, yrittäjä, metsäkoneenkuljettaja
4 Oksman, Maija Johanna, suunnittelija, toimistosihteeri
5 Pakisjärvi, Maija-Liisa, myyntisuunnittelija
6 Rundgren, Lasse, kiinteistönhoitaja
Vasemmistoliitto r.p. / Vänsterförbundet r.p.
7 Juuso, Johannes, lähihoitaja
8 Keränen, Simo Petteri, maanviljelijä
9 Kilpeläinen-Tuoma, Piia, luokanopettaja, kasvatustieteen maisteri
10 Matinlompolo, Tanja, lähihoitaja
11 Mäntynenä, Mauri, maanviljelijä, eläkeläinen
12 Paakki, Teppo, lähihoitaja
13 Piittinen, Tuure, prosessinhoitaja, eläkeläinen
14 Tirroniemi, Esa, betonityömies
15 Uusi-Seppälä, Oili, maatalouslomittaja
Perussuomalaiset r.p.
16 Lakkala, Pentti, autonkuljettaja, eläkeläinen
17 Romakkaniemi, Hanna-Mari, maatalouslomittaja, maanviljelijä
18 Satta, Jouni, yrittäjä
19 Suomalainen, Marko, yrittäjä
20 Södervall, Ari, liikenneopettaja, freelancer
Vihreä liitto r.p.
21 Orajärvi, Pauli, prosessitekniikan ja käynnissäpidon lehtori, yrittäjyyden tradenomi
Suomen Keskusta r.p.
22 Huusko, Marja-Kristiina, kokki
23 Hytönen, Otto, metsäkoneenkuljettaja
24 Konttajärvi, Sari, lähihoitaja
25 Konttaniemi, Jari, seurakuntamestari
26 Koskela, Ilkka, paloinsinööri, paloesimies
27 Koskenniemi, Paulina, maatilan emäntä
28 Kovalainen, Anne-Mari, poromies, matkailuyrittäjä
29 Kulju, Arto, yrittäjä
30 Laitamaa, Kaisu, lastentarhanopettaja
31 Lakkapää, Sakari, kaivostyömies
32 Lindgren, Leif, opiskelija
33 Moberg, Kai, kiinteistönhoitaja, eläkeläinen
34 Mäkituomas, Antti, varatuomari
35 Rantamäki, Kari, metallityöntekijä
36 Senbom, Leila, eläkeläinen
37 Syväniemi, Teemu, metsätalousteknikko
38 Vanha, Jari, yrittäjä, säveltäjä
Kansallinen Kokoomus r.p.
39 Matti, Aapomikko, opiskelija
40 Muukkonen, Erkki, eläkeläinen
Yhteislistoihin kuulumattomien valitsijayhdistysten ehdokkaat - Kandidaterna för valmansföreningarna utanför de gemensamma listorna
41 Waara, Tuomo, kaivosmies, eläkeläinen
VAALILIITOSSA - I VALFÖRBUND
Suomen Sosialidemokraattinen Puolue r.p.
Vasemmistoliitto r.p. / Vänsterförbundet r.p.
VAALILIITOSSA - I VALFÖRBUND
Suomen Keskusta r.p.
Kansallinen Kokoomus r.p.