Tulospalvelun kuva Oikeusministeriö - Tulospalvelu
Kuntavaalit 2017

Kauhajoki

Sivu päivitetty 28.03.2017 16:26:57

Ehdokkaat

Suomen Sosialidemokraattinen Puolue r.p. 2 - 23
Vihreä liitto r.p. 24 - 28
Kansallinen Kokoomus r.p. 29 - 51
Perussuomalaiset r.p. 52 - 95
Suomen Kristillisdemokraatit (KD) r.p. 96 - 102
Vasemmistoliitto r.p. / Vänsterförbundet r.p. 103 - 108
Suomen Keskusta r.p. 109 - 141
Yhteislistoihin kuulumattomien valitsijayhdistysten ehdokkaat - Kandidaterna för valmansföreningarna utanför de gemensamma listorna 142 - 142
Suomen Sosialidemokraattinen Puolue r.p.
2 Einola, Enni, nuoriso-ohjaaja
3 Ilomäki, Harri, kirvesmies, kaivinkoneenkuljettaja
4 Jyllilä, Veli-Jussi, eläkeläinen
5 Järviluoma, Heikki, asentaja, eläkeläinen
6 Kippola, Esa, opettaja
7 Koivisto, Rami, yrittäjä, toimitusjohtaja
8 Kuusisto, Raija, aluejohtaja, eläkeläinen
9 Luukaslammi, Katja, nuoriso-ohjaaja
10 Lyyski, Pirkko, koulutettu hieroja
11 Lyyski, Sami, asentaja
12 Lyyski, Toivo, yrittäjä
13 Mäkinen, Seppo, eläkeläinen
14 Niemelä, Olavi, työsuojelutarkastaja
15 Nurmi, Markku, rehtori
16 Ontto-Panula, Suvi, puuseppä
17 Peltoniemi, Jouni, turvallisuusalan asiantuntija
18 Penttala, Anne, farmaseutti, omaishoitaja
19 Syrjälä, Jenina, myyjä
20 Takanen, Harri, huoltomies
21 Tekoniemi, Teija, myyjä
22 Tumelius, Sari, toiminnanjohtaja
23 Uitto, Arja, suutarikisälli
Vihreä liitto r.p.
24 Lappalainen, Sirkku, ohjaaja, lähihoitaja
25 Siltanen, Tatu, opiskelija
26 Tuovinen, Teemu, aluesihteeri, yrittäjä
27 Ylihärsilä, Anne, kulttuurituottaja (ylempi AMK)
28 Ylikoski, Esa, projektipäällikkö, yrittäjä
Kansallinen Kokoomus r.p.
29 Eromäki, Marjaleena, yrittäjä
30 Hakola, Taija, kotitalousteknikko
31 Hautamäki, Harri, maanviljelijä
32 Koivula, Riitta, psykoterapeutti, yrittäjä
33 Koivula, Timo, ensihoidon kenttäjohtaja
34 Lehto, Katri, palvelujohtaja
35 Lehto, Maria, kouluttaja, terveydenhoitaja AMK
36 Luoma-Nirva, Keijo, rakennusinsinööri, eläkeläinen
37 Maunula-Craycroft, Riitta, liikunnan ja terveystiedon opettaja
38 Mäkelä, Pasi, yrittäjä
39 Mäki, Erkki, terveyskeskuslääkäri
40 Mäki-Uuro, Ville, maatalousyrittäjä
41 Niemelä, Terhi, lähetyssihteeri
42 Opas, Petteri, yrittäjä
43 Paananen, Urpo, rehtori, eläkeläinen
44 Paulaharju, Marjo, talous- ja velkaneuvoja
45 Ranta, Anita, laskentasihteeri
46 Rotola-Pukkila, Mikko, toimitusjohtaja
47 Soini, Pekka, yrittäjä, sähköinsinööri
48 Szemán, Ágnes, maahanmuuttokoordinaattori
49 Urbel-Suvanto, Ulvi, kouluttaja
50 Weckström, Stefan, erityisopettaja, KM
51 Ylipeltola, Kimmo, projektipäällikkö
Perussuomalaiset r.p.
52 Ahonen, Timo, yrittäjä
53 Anttalainen, Martti, koneenhoitaja, eläkeläinen
54 Björkman, Petri, lähettämön esimies
55 Frösén, Mikko, autonkuljettaja, eläkeläinen
56 Gyermán, Mirela, lähihoitaja, opiskelija
57 Haanpää, Paula, kouluttaja
58 Hakamaa, Kalevi, teurastamotyöntekijä
59 Hietalahti, Jukka, puutavara-autonkuljettaja
60 Isomäki, Mika, eläkeläinen
61 Järviniemi, Pertti, rakennusmies
62 Kaijankangas, Ari, kauppias
63 Kallio, Mauno, eläkeläinen, tuotannonsuunnittelija
64 Koponen, Tomi, yrittäjä
65 Korpela, Karisamuli, toimittaja
66 Korpi-Aro, Piia, sairaanhoitaja, asumisohjaaja
67 Leppänen, Janne, yrittäjä
68 Marjakoski, Marjo, eläkeläinen, maataloustyöntekijä
69 Muurimäki, Mika, teknikko, yrittäjä
70 Myllyaho, Riitta, restonomi, ammattiopettaja
71 Myllymäki, Raine, rakennusmies
72 Nousiainen, Veikko, työnjohtaja, eläkeläinen
73 Ojaniemi, Markku, puuseppä, työnjohtaja
74 Peltoniemi, Hannu, hieroja
75 Pennanen, Pentti, yrittäjä
76 Pihlaja, Tapio, yrittäjä
77 Pihlajaniemi, Juhani, toimitusjohtaja, yrittäjä
78 Raasakka, Mikko, talonmies
79 Rajala, Veli, teleasentaja, eläkeläinen
80 Rinta-Halkola, Katri, sairaanhoitaja
81 Santala, Heikki, yrittäjä
82 Schroderus, Tanja, pakkaaja
83 Seppi, Keijo, kylmälaiteasentaja
84 Taivalmäki, Jukka-Pekka, FM, tutkimusavustaja
85 Tervahartiala, Sanna, maatalousyrittäjä
86 Tervonen, Ilkka, yrittäjä
87 Tuomenoja, Onerva, atk-tuki
88 Uunila, Kari, lihanleikkaaja, sopimuspalomies
89 Uusi-Kokko, Kari, sähköasentaja
90 Vantaa, Emilia, päätoiminen tuntiopettaja
91 Vaskivuori, Jorma, lihanleikkaaja
92 Vesala, Niina, sosionomi
93 Viljanen, Antti, isännöitsijä
94 Ylinen, Marko, yrittäjä
95 Yli-Rahnasto, Sami, maanviljelijä, agrologi
Suomen Kristillisdemokraatit (KD) r.p.
96 Kiukkonen, Olli, toimittaja
97 Mäkiä, Milla-Maria, agrologi (AMK)
98 Palmroth, Jussi, nuoriso- ja vapaa-ajanohjaaja
99 Palomaa, Miia, sosionomi (AMK)
100 Palomäki, Saara, laitoshuoltaja
101 Tuikkala, Ilkka, eläkeläinen
102 Vallineva, Antti, opiskelija
Vasemmistoliitto r.p. / Vänsterförbundet r.p.
103 Haapamäki, Tero, levyseppähitsaaja
104 Korpi-Filppula, Seppo, taiteilija
105 Naskali, Anssi, autonkuljettaja, pääluottamusmies
106 Pietari, Maria, särmääjä
107 Samppala, Esa, eläkeläinen, kirvesmies
108 Valtonen, Jorma, ammatillinen / erityisopettaja
Suomen Keskusta r.p.
109 Ahola, Heikki, yrittäjä, eläkeläinen
110 Ala-Kokko, Antti, maanviljelijä
111 Eeva, Toni, yrittäjä
112 Eloranta, Harri, yrittäjä, maanviljelijä
113 Haapakangas, Markku, maatalousyrittäjä
114 Hakoniemi, Juha, maatalousyrittäjä
115 Hautala, Lasse, kansanedustaja, agrologi
116 Hirvimäki, Arja, yksikönpäällikkö
117 Hongisto, Pentti, eläkeläinen
118 Kakkori, Janne, puuseppä, suurtalouskokki
119 Ketola, Jorma, yrittäjä, autoilija
120 Kilpiö, Tero, maanviljelijä, monialayrittäjä
121 Koivuniemi, Johanna, osastonhoitaja, TtM
122 Koskela, Päivi, maatalousyrittäjä
123 Kytöharju, Mika, kirvesmies
124 Köykkä, Jari, vientiasentaja, maanviljelijä
125 Lahdenmaa, Timo, maatalousyrittäjä, agrologi
126 Lakso, Raila, maatalouslomittaja, agrologi
127 Latva-Koski, Sari, tradenomi, rahoitusneuvoja
128 Laurila, Lauri, sivistysjohtaja, evp.
129 Lehtinen, Toni, yrittäjä
130 Lukács, Anna, opiskelija
131 Marttila, Hannu, yrittäjä, maanviljelijä
132 Mustajärvi, Niina, asumisohjaaja
133 Mäki-Pantti, Petri, yrittäjä
134 Mäki-Turja, Esa, maatalousyrittäjä
135 Niemenmaa, Rauno, myyntipäällikkö
136 Paananen, Merja, rehtori, FM
137 Passi, Esa, maanviljelijä, seppä
138 Pietari, Seija, johtava sosiaalityöntekijä, eläkkeellä
139 Tapanainen, Tarja, pieneläinten hoitaja
140 Viertola, Hannu, maanviljelijä
141 Ylikoski, Tuomas, KM, luokanopettaja
Yhteislistoihin kuulumattomien valitsijayhdistysten ehdokkaat - Kandidaterna för valmansföreningarna utanför de gemensamma listorna
142 Kallioniemi, Antero, meedio, koti-isä
VAALILIITOSSA - I VALFÖRBUND
Perussuomalaiset r.p.
Suomen Kristillisdemokraatit (KD) r.p.