Tulospalvelun kuva Oikeusministeriö - Tulospalvelu
Kuntavaalit 2017

Jämsä

Sivu päivitetty 28.03.2017 16:26:57

Ehdokkaat

Suomen Kristillisdemokraatit (KD) - Kristdemokraterna i Finland (KD) r.p. 2 - 8
Vasemmistoliitto r.p. 9 - 30
Suomen Sosialidemokraattinen Puolue r.p. 31 - 62
Vihreä liitto r.p. 63 - 74
Perussuomalaiset r.p. 75 - 110
Kansallinen Kokoomus r.p. 111 - 133
Suomen Keskusta r.p. 134 - 157
Sitoutumaton Uusi Jämsä 158 - 168
Yhteislistoihin kuulumattomien valitsijayhdistysten ehdokkaat - Kandidaterna för valmansföreningarna utanför de gemensamma listorna 169 - 169
Suomen Kristillisdemokraatit (KD) - Kristdemokraterna i Finland (KD) r.p.
2 Forsman, Jouko, insinööri
3 Hankamäki, Tuula, kosmetologi, yrittäjä
4 Koskela, Eero, pastori, opettaja
5 Merihonka, Jan-Henrik, senior technical writer
6 Merihonka, Pirjo, taloussihteeri
7 Mäkelä, Riikka, yrittäjä
8 Rahkonen, Kyösti, ammatinopettaja, pastori
Vasemmistoliitto r.p.
9 Hyytiäinen, Jari, urheilu- ja liikuntapaikkojenhoitaja
10 Hänninen, A. Antero, ajoneuvonosturinkuljettaja
11 Juven, Marja-Liisa, lähihoitaja, luottamusmies
12 Kangas, Riitta, tekstiilihuoltaja
13 Kankainen, Markku, paperimies
14 Lindeman, Pirjo, lastentarhanopettaja
15 Mäkinen, Jari, yrittäjä
16 Nieminen, Kari, prosessimies
17 Niiranen, Arto, yrittäjä
18 Ollila, Jussi, kirvesmies
19 Paakkanen, Arja, toimittaja
20 Parkkonen, Maritta, pääluottamusmies, perhepäivähoitaja
21 Peltonen, Sirpa, siistijä
22 Puro, Pauli, maalari, eläkeläinen
23 Rantanen, Iida, opiskelija
24 Rauhala, Arja, kokki
25 Savolainen, Robert, yrittäjä
26 Selenius, Juha, äidinkielenlehtori, eläkeläinen
27 Seppälä, Aira, eläkeläinen
28 Tuominen, Ville, vapaaehtoistyöntekijä
29 Velling, Reino, eläkeläinen
30 Virtanen, Timo, teknikko
Suomen Sosialidemokraattinen Puolue r.p.
31 Aaltonen, Eija, sairaanhoitaja
32 Altti, Tiina, laitoshuoltaja
33 Himanen, Reijo, eläkeläinen
34 Kankaanpää, Sami, myyjä
35 Korpela, Markku, eläkeläinen
36 Koskinen, Pentti, eläkeläinen
37 Kotilainen, Teemu Petteri, lähihoitaja
38 Kovanen, Tuija, sairaanhoitaja
39 Lahtinen, Mikko, voimalaitoskäyttäjä
40 Lahtinen, Reima, alueasentaja
41 Laitinen, Mikko, prosessihenkilö
42 Markkanen, Keijo, eläkeläinen
43 Moilanen, Tapio, putkiasentaja
44 Niivee, Esa, puunkäsittelijä
45 Pasanen, Pekka, laitosasentaja, voitelija
46 Patronen, Ulla, suuhygienisti
47 Peltonen, Tuula, kasvatustieteiden maisteri, erityisluokanopettaja
48 Perälä, Risto, tarvikemies
49 Pirttimäki, Pekka, sähköasentaja, paperimies
50 Poti, Jorma, kiinteistönhoitaja
51 Rajala, Sanna, sairaanhoitaja
52 Rantanen, Piritta, sairaanhoitaja
53 Rikkonen, Lasse, eläkeläinen
54 Rinne, Taisto, apulaispäällikkö
55 Rinnekangas, Heikki, koneenhoitaja
56 Salminen, Helena, diakoni
57 Sarajärvi, Jyri, hoitaja, työsuojeluvaltuutettu
58 Sarin, Ari, rakenneasentaja
59 Seppä, Kari, vakuutusedustaja
60 Seppälä, Leila, koulunkäynninohjaaja
61 Soikka, Eino, lentokonelaiteasentaja
62 Takanen, Pertti, myyntiedustaja
Vihreä liitto r.p.
63 Järvenranta, Jari, lehtori
64 Kyrölä, Svetlana, yrittäjä
65 Likki, Fauzia, ohjaaja
66 Lipstok, Anna, sairaanhoitaja, yrittäjä
67 Palin, Marianne, merkonomi
68 Peutere-Heikka, Saara, FM, opettaja
69 Sinisaari-Kaislo, Susanna, FM, biologi
70 Tapiainen, Tommi, tradenomi, kirjastonhoitaja
71 Valanti, Mirva, luontokartoittaja
72 Vierinen, Anna-Kaisa, YTM
73 Viitala, Tarja, FM, opettaja
74 Äikäs, Mari, YTM, opettaja
Perussuomalaiset r.p.
75 Ahonen, Samuli, entinen yrittäjä, eläkeläinen
76 Alajoki, Antero, autonkuljettaja
77 Haaparanta, Jukka, lähi-/ensihoitaja
78 Helenius, Tapani, vanhempi metallityöntekijä, eläkeläinen
79 Inkiläinen, Henry, maaseutuyrittäjä
80 Järvenpää, Esko, koneteknikko, eläkeläinen
81 Kataja, Pekka, vaalipäällikkö
82 Kelander, Irene, suurtalouskokki
83 Kettunen, Heini, komponenttilevyvalmistaja, eläkeläinen
84 Kotiaho, Jouni, autoilija
85 Martikainen, Martti, sähkö- ja automaatioasentaja, eläkeläinen
86 Niittymaa, Jyrki, veturinkuljettaja, eläkeläinen
87 Peltonen, Asko, paperimies
88 Peltonen, Raimo, kuorma-autonkuljettaja, eläkeläinen
89 Riekkovaara, Niko, autoinsinööri, työnjohtaja
90 Sahala, Eila, osastonsihteeri, eläkeläinen
91 Selänniemi, Sami, insinööri, biotaloudenkehittäjä opiskelija YAMK
92 Tsutsunen, Keijo, rakennustyömies, eläkeläinen
93 Virtanen, Reino Pihti, salaojaurakoitsija, eläkeläinen
94 Hagren, Jani, autonkuljettaja
95 Jokinen, Jarmo, nosturinkuljettaja
96 Järvinen, Jyrki, autonkuljettaja, eläkeläinen
97 Järvinen, Toni, ajoneuvoasentaja, yhdistelmäajoneuvokuljettaja
98 Kuukkanen, Irma, ravintolatyöntekijä
99 Lintula, Oula, lehdenjakaja, tekniikan ylioppilas
100 Minkkinen, Jorma, rautakauppias, eläkeläinen
101 Miskala, Tesse, lähihoitajaopiskelija, kotiäiti
102 Nuppula, Jorma, yrittäjä
103 Olin, Taika, koneenkuljettaja
104 Paavuori, Heikki, entinen TE-toimistonjohtaja, YTM
105 Ranta-Eskola, Sara, yrittäjä
106 Saranen, Jari, yrittäjä
107 Sulin, Iina, kotiäiti
108 Tuomainen, Reko, rengasasentaja
109 Valkeinen, Ari, asentaja
110 Viinijärvi, Mira, prosessinhoitaja, rakennustyöntekijä
Kansallinen Kokoomus r.p.
111 Ahola, Lotta, sairaanhoitaja, YAMK
112 Benmergui, Stella, tarjoilija
113 Flinkman, Raija, palvelusihteeri, eläkeläinen
114 Haggren, Ari, yrittäjä
115 Honkanen, Jorma, maa- ja metsätalousyrittäjä
116 Järvi, Jukka, automaatioteknikko
117 Konstari, Tarmo, diplomi-insinööri
118 Koskinen, Heta, kotiäiti
119 Laaksonen, Erja, yrittäjä, JHTT-tilintarkastaja
120 Lajunen, Jaakko, opistoupseeri, majuri evp
121 Liljendahl, Maarit, matkailuopas, yo-merkonomi
122 Mäkinen, Mikko, laminoitsija
123 Mäkiö, Ritva, kokemuskouluttaja, eläkeläinen
124 Mäntylä, Erkki, rikosylikonstaapeli
125 Nieminen, Veli-Markku, yrittäjä
126 Ojala, Tiina, toimistotyöntekijä
127 Peijari, Ismo, lentokoneasentaja, eläkeläinen
128 Peltola, Eero, metsätalousopiskelija
129 Putkonen, Aira, fysioterapeutti
130 Rantala, Pekka, ympäristöinsinööri, AMK
131 Valkama, Liisa, filosofian lisensiaatti
132 Viitanen, Lauri, proviisori
133 Värelä, Leo, maa- ja metsätalousyrittäjä
Suomen Keskusta r.p.
134 Harju, Matti, suunnittelija
135 Hiekkamäki, Lea, merkonomi
136 Hilden, Pauli, agrologi
137 Huhtaniemi, Arja, eläkeläinen
138 Iivonen, Hannu, agrologi
139 Kyrö, Mika, rkm, YAT
140 Lahtinen, Arttu, konepuuseppä
141 Lahtinen, Merja, lukion lehtori, emäntä
142 Lahtinen, Raimo, paperimies, yrittäjä
143 Laitinen, Marjatta, keittäjä
144 Lepola, Oiva, eläkeläinen
145 Mennala, Anssi, maanviljelijä
146 Määttä, Yrjö, agronomi, eläkeläinen
147 Nivala, Johanna, kotihoitopäällikkö, TtK
148 Pekki, Sanna, palveluesimies
149 Porkkala, Atte, yrittäjä
150 Puhakka, Mimmi, projektipäällikkö, JET
151 Pärnäjärvi, Leena, myyntineuvottelija
152 Sanaslahti, Teemu, metsäkoneenkuljettaja
153 Similä, Matti, insinööri, projektipäällikkö
154 Sipilä, Markku, MV, edustaja
155 Suosaari, Voitto, rakennusarkkitehti, yrittäjä
156 Taipale, Pirjo, ravitsemustyönesimies, yrittäjä
157 Uusipaasto, Tarja, MMM, maaseutuyrittäjä
Sitoutumaton Uusi Jämsä
158 El Sayed, Seija, yrittäjä, lähihoitaja
159 Hakonen, Eero, insinööri
160 Kokko, Jyrki, DI / laatupäällikkö
161 Laaksonen, Pekka, yrittäjä, MBA ins AMK
162 Laasonen, Hannes, prosessi-insinööri
163 Lappalainen, Tapani, yrittäjä
164 Loberg, Hannu, terveyskeskuslääkäri
165 Minkkinen, Katja, yrittäjä
166 Pesonen, Olli, yrittäjä
167 Salokorpi, Timo, toiminnanohjaaja, muusikko
168 Sneck, Teija, tradenomi, yritysmyyjä
Yhteislistoihin kuulumattomien valitsijayhdistysten ehdokkaat - Kandidaterna för valmansföreningarna utanför de gemensamma listorna
169 Lahti, Sanna, toiminnanjohtaja, lähihoitaja