Vaalit
OikeusministeriöValElection

 

Äänioikeutettujen lukumäärätilastot
Yleiset ennakkoäänestyspaikat
   kotimaassa
   ulkomailla
Ehdokastiedot
Ennakkoon äänestäneiden määrät
   koko maassa
   vaalipiireittäin
   kunnittain
Äänestysaktiivisuus
Tulokset
 



Etusivu - Europarlamenttivaalit 2014 - Äänestysaktiivisuus



Äänestysaktiivisuus
Äänioikeutetuista ja äänestäneistä on vähennetty ulkomailla asuvat Suomen kansalaiset.

 ÄänioikeutetutEnnakkoon äänestäneetVaalipäivänä äänestäneetÄänestäneet yhteensä
 LkmLkmProsLkmProsLkmPros
        
Koko maa421808173213317,499647423,6172860741,0
Helsingin vaalipiiri4711139471420,115293932,524765352,6
Helsinki4711139471420,115293932,524765352,6
Uudenmaan vaalipiiri71267312081317,020048528,132129845,1
Askola370451413,987623,7139037,5
Espoo1841623585619,56205033,79790653,2
Hanko7311108914,9189625,9298540,8
Hyvinkää35951448312,5897925,01346237,4
Inkoo424977618,3151435,6229053,9
Järvenpää30714493916,1805726,21299642,3
Karkkila6959102114,7152121,9254236,5
Kauniainen6709229934,3247937,0477871,2
Kerava26469442316,7717727,11160043,8
Kirkkonummi26702446116,7846131,71292248,4
Lapinjärvi222736616,456025,192641,6
Lohja36395596216,4807722,21403938,6
Loviisa12320193715,7333327,1527042,8
Myrskylä158524515,539524,964040,4
Mäntsälä15007179612,0342822,8522434,8
Nurmijärvi29468459715,6735224,91194940,5
Pornainen361340911,396826,8137738,1
Porvoo37555777020,7876023,31653044,0
Pukkila153527117,730219,757337,3
Raasepori22500342915,2675530,01018445,3
Sipoo13901217915,7464433,4682349,1
Siuntio446769215,5140231,4209446,9
Tuusula27979406314,5808528,91214843,4
Vantaa1499702313715,43883425,96197141,3
Vihti21221409919,3458021,6867940,9
Varsinais-Suomen vaalipiiri3692706660918,08503423,015164341,1
Aura294044715,268623,3113338,5
Kaarina23922386316,1655027,41041343,5
Kemiönsaari5695120421,1134523,6254944,8
Koski Tl193327514,249525,677039,8
Kustavi75516922,418424,435346,8
Laitila654970010,7129819,8199830,5
Lieto12675163612,9376529,7540142,6
Loimaa13438225916,8267919,9493836,7
Marttila162334121,035121,669242,6
Masku708986112,1188626,6274738,8
Mynämäki626292814,8132221,1225035,9
Naantali14939306820,5363624,3670444,9
Nousiainen358044112,398227,4142339,7
Oripää103013713,324023,337736,6
Paimio8099139817,3190023,5329840,7
Parainen12123257921,3313725,9571647,2
Pyhäranta171920111,739122,759234,4
Pöytyä6582103215,7152423,2255638,8
Raisio18855302216,0430722,8732938,9
Rusko445059713,4127328,6187042,0
Salo42091643515,3806319,21449834,4
Sauvo239442517,864226,8106744,6
Somero7361110415,0162922,1273337,1
Taivassalo136718713,730122,048835,7
Tarvasjoki147318712,741127,959840,6
Turku1457363097321,33314222,76411544,0
Uusikaupunki12685185314,6247119,5432434,1
Vehmaa190528715,142422,371137,3
Satakunnan vaalipiiri1797613055217,03292318,36347535,3
Eura9707134813,9188819,4323633,3
Eurajoki457971015,589419,5160435,0
Harjavalta597598416,5108218,1206634,6
Honkajoki144420314,129720,650034,6
Huittinen8477151717,9170020,1321737,9
Jämijärvi158335522,419012,054534,4
Kankaanpää9608198920,7132613,8331534,5
Karvia207747322,835517,182839,9
Kokemäki627979012,6146523,3225535,9
Köyliö220132014,549822,681837,2
Lavia159131319,730919,462239,1
Luvia258839815,458022,497837,8
Merikarvia267242615,956921,399537,2
Nakkila448171516,093921,0165436,9
Pomarkku186436719,733317,970037,6
Pori672771154817,21214018,02368835,2
Rauma31849557017,5532316,71089334,2
Siikainen133322516,922817,145334,0
Säkylä369863317,168518,5131835,6
Ulvila10478166815,9212220,3379036,2
Ahvenanmaan maakunnan vaalipiiri20978419320,0783237,31202557,3
Brändö39810726,99122,919849,7
Eckerö69711616,629141,840758,4
Finström183329115,972339,4101455,3
Föglö40210325,612430,822756,5
Geta359267,216947,119554,3
Hammarland108314213,146743,160956,2
Jomala310350216,2128941,5179157,7
Kumlinge2786523,47928,414451,8
Kökar2007336,54723,512060,0
Lemland135525719,054440,180159,1
Lumparland2955418,314549,219967,5
Maarianhamina8428207824,7278433,0486257,7
Saltvik13411219,061746,073855,0
Sottunga883539,82123,95663,6
Sund78614017,831640,245658,0
Vårdö3328325,012537,720862,7
Hämeen vaalipiiri2979515003616,86212720,911216337,6
Asikkala6797116317,1162423,9278741,0
Forssa14337299020,9249417,4548438,3
Hartola262147218,042516,289734,2
Hattula7441127017,1157721,2284738,3
Hausjärvi663882912,5158123,8241036,3
Heinola16339281217,2304118,6585335,8
Hollola16680282016,9380322,8662339,7
Humppila193646424,030715,977139,8
Hämeenkoski166826916,136621,963538,1
Hämeenlinna53678917017,11198922,32115939,4
Janakkala12940189914,7275221,3465135,9
Jokioinen430567715,795222,1162937,8
Kärkölä372348313,080121,5128434,5
Lahti822751499118,21584919,33084037,5
Loppi633780812,8152724,1233536,8
Nastola11481153413,4246921,5400334,9
Orimattila12689185214,6259520,5444735,0
Padasjoki273053419,648017,6101437,1
Riihimäki22717323214,2525923,2849137,4
Sysmä352468019,357216,2125235,5
Tammela507380515,9121323,9201839,8
Ypäjä202228213,945122,373336,3
Pirkanmaan vaalipiiri3923516964417,88823022,515787440,2
Akaa13135190414,5257319,6447734,1
Hämeenkyrö8238126515,4164420,0290935,3
Ikaalinen5933112418,9113819,2226238,1
Juupajoki162628917,826716,455634,2
Kangasala22829328914,4590825,9919740,3
Kihniö172731718,430517,762236,0
Lempäälä15690208513,3414026,4622539,7
Mänttä-Vilppula8961125314,0156817,5282131,5
Nokia24703415316,8518621,0933937,8
Orivesi7701147519,2157220,4304739,6
Parkano553793016,888315,9181332,7
Pirkkala13550265119,6350325,9615445,4
Punkalaidun257640115,666625,9106741,4
Pälkäne538183815,6123422,9207238,5
Ruovesi397882320,770417,7152738,4
Sastamala20213335716,6434421,5770138,1
Tampere1773913552720,04101423,17654143,1
Urjala416360114,479119,0139233,4
Valkeakoski16559229613,9348621,1578234,9
Vesilahti318633410,593029,2126439,7
Virrat6019108218,0119019,8227237,7
Ylöjärvi23255365015,7518422,3883438,0
Kymen vaalipiiri2493373790115,24713918,98504034,1
Hamina16869238414,1314618,6553032,8
Iitti571089115,6122021,4211137,0
Imatra22891350815,3369816,2720631,5
Kotka42548596614,0926021,81522635,8
Kouvola698251051915,11261018,12312933,1
Lappeenranta57212909215,91009017,61918233,5
Lemi241431813,256723,588536,7
Luumäki405770017,385321,0155338,3
Miehikkälä175229917,137121,267038,2
Parikkala470377416,596120,4173536,9
Pyhtää419669216,583019,8152236,3
Rautjärvi309748615,747515,396131,0
Ruokolahti451477917,389119,7167037,0
Savitaipale315849615,769321,9118937,7
Taipalsaari368455915,288724,1144639,3
Virolahti270743816,258721,7102537,9
Etelä-Savon vaalipiiri1248432375419,02118017,04493436,0
Enonkoski126829323,119115,148438,2
Heinävesi307962220,251316,7113536,9
Hirvensalmi193939120,234117,673237,8
Joroinen417572317,366916,0139233,3
Juva5489101618,5103218,8204837,3
Kangasniemi486999920,585317,5185238,0
Mikkeli44014810718,4847419,31658137,7
Mäntyharju5218105120,199619,1204739,2
Pertunmaa154522314,432621,154935,5
Pieksämäki15960281417,6205212,9486630,5
Puumala202341220,445822,687043,0
Rantasalmi321066520,749215,3115736,0
Savonlinna29683599020,2437414,71036434,9
Sulkava237144818,940917,385736,1
Pohjois-Savon vaalipiiri1989833253216,33749718,87002935,2
Iisalmi17825277615,6328718,4606334,0
Juankoski414260414,677518,7137933,3
Kaavi267738514,435413,273927,6
Keitele204041520,343221,284741,5
Kiuruvesi7137124117,4116116,3240233,7
Kuopio851161407916,51708620,13116536,6
Lapinlahti8056131416,3154219,1285635,5
Leppävirta8236128115,6174421,2302536,7
Maaninka295243714,859420,1103134,9
Pielavesi391581620,879020,2160641,0
Rautalampi281747917,051118,199035,1
Rautavaara152925416,617411,442828,0
Siilinjärvi16142215213,3358122,2573335,5
Sonkajärvi363166118,261717,0127835,2
Suonenjoki6073121420,068911,3190331,3
Tervo142330421,426318,556739,8
Tuusniemi235446319,733814,480134,0
Varkaus17931261114,6276315,4537430,0
Vesanto192845923,830715,976639,7
Vieremä305958719,248916,0107635,2
Pohjois-Karjalan vaalipiiri1325972025215,32332717,64357932,9
Ilomantsi478072615,272215,1144830,3
Joensuu59656917915,41136319,02054234,4
Juuka435665215,066615,3131830,3
Kitee9159121813,3146316,0268129,3
Kontiolahti10469123911,8224921,5348833,3
Lieksa10192182217,9146114,3328332,2
Liperi9482141815,0176518,6318333,6
Nurmes6869132119,281211,8213331,1
Outokumpu586781513,984914,5166428,4
Polvijärvi379256715,068218,0124932,9
Rääkkylä207139218,929614,368833,2
Tohmajärvi391052013,370518,0122531,3
Valtimo199438319,229414,767734,0
Vaasan vaalipiiri3406785636616,58996326,414632943,0
Alajärvi7752110014,2167321,6277335,8
Alavus9500199020,9139614,7338635,6
Evijärvi209728313,550223,978537,4
Halsua100618118,022622,540740,5
Ilmajoki9180156017,0216323,6372340,6
Isojoki183830216,434718,964935,3
Isokyrö381988023,077020,2165043,2
Jalasjärvi6385123219,3108917,1232136,4
Kannus431661114,282319,1143433,2
Karijoki122423819,427322,351141,7
Kaskinen111537133,320718,657851,8
Kauhajoki11093205618,5164314,8369933,3
Kauhava13288252019,0268320,2520339,2
Kaustinen328337111,390627,6127738,9
Kokkola35807459212,8911325,51370538,3
Korsnäs16871358,093555,4107063,4
Kristiinankaupunki5771103618,0182331,6285949,5
Kruunupyy512881615,9198038,6279654,5
Kuortane304674324,454718,0129042,4
Kurikka11410216118,9196217,2412336,1
Laihia613396015,7150724,6246740,2
Lappajärvi268849218,367725,2116943,5
Lapua11170235121,0267924,0503045,0
Lestijärvi65919629,78613,128242,8
Luoto32743049,3190358,1220767,4
Maalahti437948511,1202346,2250857,3
Mustasaari14432152510,6636044,1788554,6
Närpiö7152113915,9292440,9406356,8
Pedersören kunta77247599,8433056,1508965,9
Perho200925112,540520,265632,7
Pietarsaari14864204313,7534335,9738649,7
Seinäjoki46774937020,0829217,71766237,8
Soini180529216,233718,762934,8
Teuva4555105223,196121,1201344,2
Toholampi253638515,266726,3105241,5
Uusikaarlepyy563856810,1271948,2328758,3
Vaasa50729860117,01370527,02230644,0
Veteli267637113,960022,497136,3
Vimpeli251836914,759123,596038,1
Vöyri514683316,2201439,1284755,3
Ähtäri507284216,677915,4162132,0
Keski-Suomen vaalipiiri2168203551816,44602221,28154037,6
Hankasalmi430274017,280218,6154235,8
Joutsa408776418,776618,7153037,4
Jyväskylä1059411765116,72419222,84184339,5
Jämsä17842289916,2317717,8607634,1
Kannonkoski122318114,826321,544436,3
Karstula351652915,070220,0123135,0
Keuruu8459152618,0159718,9312336,9
Kinnula138619013,732323,351337,0
Kivijärvi103523823,014413,938236,9
Konnevesi235345419,338116,283535,5
Kuhmoinen209945321,637017,682339,2
Kyyjärvi115921418,518115,639534,1
Laukaa13636177613,0315723,2493336,2
Luhanka65911217,020931,732148,7
Multia143424417,026618,551035,6
Muurame7026108515,4175625,0284140,4
Petäjävesi311439712,778225,1117937,9
Pihtipudas345346313,465318,9111632,3
Saarijärvi8242146717,8137216,6283934,4
Toivakka189628014,844523,572538,2
Uurainen254339215,458923,298138,6
Viitasaari5740113319,789015,5202335,2
Äänekoski15675233014,9300519,2533534,0
Oulun vaalipiiri3654366038516,57656621,013695137,5
Alavieska204731315,347623,378938,5
Haapajärvi564284615,098417,4183032,4
Haapavesi534671713,4116421,8188135,2
Hailuoto84220324,118321,738645,8
Hyrynsalmi220434815,836716,771532,4
Ii6905121417,6137119,9258537,4
Kajaani29750512917,2560618,81073536,1
Kalajoki9583131313,7249526,0380839,7
Kempele11704196816,8253321,6450138,5
Kuhmo7600156820,693412,3250232,9
Kuusamo12726239218,8230118,1469336,9
Kärsämäki209134616,543520,878137,4
Liminka577376013,2137723,9213737,0
Lumijoki137919714,331923,151637,4
Merijärvi82614918,020124,335042,4
Muhos6282103516,5128520,5232036,9
Nivala7852122715,6149719,1272434,7
Oulainen589770011,9148525,2218537,1
Oulu1463122388516,33433723,55822239,8
Paltamo295848116,356719,2104835,4
Pudasjärvi6715103015,3121318,1224333,4
Puolanka244654322,232813,487135,6
Pyhäjoki260538814,962223,9101038,8
Pyhäjärvi465279817,278116,8157933,9
Pyhäntä115722519,419717,042236,5
Raahe19291351218,2322916,7674134,9
Reisjärvi221337416,943419,680836,5
Ristijärvi124225820,818314,744135,5
Sievi346346013,378822,8124836,0
Siikajoki401871017,786121,4157139,1
Siikalatva468076116,384017,9160134,2
Sotkamo8443140416,6139916,6280333,2
Suomussalmi7270158421,8109115,0267536,8
Taivalkoski337762518,571721,2134239,7
Tyrnävä416852712,6105125,2157837,9
Utajärvi231539617,149121,288738,3
Vaala262952520,041315,793835,7
Ylivieska11033147413,4201118,2348531,6
Lapin vaalipiiri1452902886419,92521017,45407437,2
Enontekiö156735222,525216,160438,5
Inari5642107719,1100617,8208336,9
Kemi17659314017,8296816,8610834,6
Kemijärvi6885150621,9110616,1261237,9
Keminmaa6589159624,299415,1259039,3
Kittilä515598719,197318,9196038,0
Kolari322368721,363219,6131940,9
Muonio184040722,125714,066436,1
Pelkosenniemi85923827,710512,234339,9
Pello322484626,263119,6147745,8
Posio313278925,235711,4114636,6
Ranua310776224,532810,6109035,1
Rovaniemi47691957320,1785716,51743036,5
Salla336372421,551515,3123936,8
Savukoski95229430,911512,140943,0
Simo264949818,854120,4103939,2
Sodankylä7286139619,2132418,2272037,3
Tervola262857321,852119,8109441,6
Tornio17078250214,7350820,5601035,2
Utsjoki101719118,831030,550149,3
Ylitornio374472619,491024,3163643,7

 Sivu päivitetty 30.05.2014 10:19:12





Opaste - Yhteystiedot - Sivukartta