Vaalit
Oikeusministeriöpå svenskain English

 

Äänioikeutettujen lukumäärätilastot
Yleiset ennakkoäänestyspaikat
   kotimaassa
   ulkomailla
Ehdokastiedot
Ennakkoon äänestäneiden määrät
   koko maassa
   vaalipiireittäin
   kunnittain
Äänestysaktiivisuus
Tulokset
Ehdokkaat ja ehdokasasettajat
Tulostiedot
 



Etusivu - Eduskuntavaalit 2015 - Tulos - Tampere



Sivu päivitetty 22.04.2015 19:43:58. Tarkastuslaskenta on VALMIS.
Kokonaisäänestypros.Kotimaan äänestyspros.
68,070,8

 Osuus äänistäÄänet yhteensä
 %Muutos 11Muutos 12LkmMuutos 11Muutos 12
Kansallinen Kokoomus22,1-2,0-2,728134-18523084
Suomen Sosialidemokraattinen Puolue19,1-2,6-4,424284-2745547
Perussuomalaiset14,7-3,91,918638-44785723
Suomen Keskusta10,55,25,61339668038448
Vasemmistoliitto9,3-0,5-0,811887-3141600
Vihreä liitto15,02,80,91902739454781
Suomen Kristillisdemokraatit (KD)4,70,00,859311492017
Suomen Työväenpuolue STP0,0-0,0-0,032-122
Itsenäisyyspuolue0,90,90,9117810851113
Piraattipuolue1,70,30,822073781224
Muutos 20110,2-0,10,2307-60244
Suomen Kommunistinen Puolue0,5-0,4-1,1576-508-1024
Kommunistinen Työväenpuolue - Rauhan ja Sosialismin puolesta0,00,00,0522252
Pirkanmaan Sitoutumattomat yhteislista1,21,21,2156115611561
Yhteensä   127210  
Mitättömät äänet0,5  590  
Yhteensä   127800  


Tampere- Äänestysaluekohtaiset tulokset

001Tammerkoski002Keskusta
003Kaakinmaa004Santalahti
005Amuri006Pyynikki
007Tampella008Juhannuskylä
009Ratina010Lapinniemi
011Tammela A012Tammela B
013Sampola014Saukonpuisto
015Kaleva016Pellervo
017Järvensivu018Nekala
019Muotiala020Hatanpää
021Rantaperkiö022Koivistonkylä
023Hallila024Peltolammi
025Multisilta026AHärmälä A
026BHärmälä B027Pispala
028Hyhky029Kaarila
030Rahola031Kalkku
032Ikuri A033Ikuri B
034Tesomajärvi035Tohloppi
036Lamminpää037Ryydynpohja
038Lielahti039Lentävänniemi
040Kissanmaa041Uusikylä
042Takahuhti043Pappila
044Linnainmaa045Leinola
046Holvasti047Messukylä
048Lukonmäki049Haihara
050Kaukajärvi051Vehmainen
052AAnnala A052BAnnala B
053Pohjois-Hervanta A054Pohjois-Hervanta B
055Pohjois-Hervanta C056Etelä-Hervanta A
057Etelä-Hervanta B058Etelä-Hervanta C
059Etelä-Hervanta D060AAtala
060BTasanne061Olkahinen
062Kämmenniemi063Terälahti
064Avoin alue

Sivu päivitetty 22.04.2015 19:43:58





Opaste - Yhteystiedot - Sivukartta