Vaalit
Oikeusministeriöpå svenskain English

 

Äänioikeutettujen lukumäärätilastot
Yleiset ennakkoäänestyspaikat
   kotimaassa
   ulkomailla
Ehdokastiedot
Ennakkoon äänestäneiden määrät
   koko maassa
   vaalipiireittäin
   kunnittain
Äänestysaktiivisuus
Tulokset
Ehdokkaat ja ehdokasasettajat
Tulostiedot
 



Etusivu - Eduskuntavaalit 2015 - Äänestysaktiivisuus



Äänestysaktiivisuus
Äänioikeutetuista ja äänestäneistä on vähennetty ulkomailla asuvat Suomen kansalaiset.

 ÄänioikeutetutEnnakkoon äänestäneetVaalipäivänä äänestäneetÄänestäneet yhteensä
 LkmLkmProsLkmProsLkmPros
        
Koko maa4221237136348832,3159600037,8295948870,1
Helsingin vaalipiiri47289314399630,521136344,735535975,1
Helsinki47289314399630,521136344,735535975,1
Uudenmaan vaalipiiri71562620220128,331605844,251825972,4
Askola374797025,9162943,5259969,4
Espoo1853825532629,88750147,214282777,0
Hanko7235196327,1276138,2472465,3
Hyvinkää36004854023,71599644,42453668,1
Inkoo4245127029,9205848,5332878,4
Järvenpää31001848227,41368544,12216771,5
Karkkila6900201129,1269239,0470368,2
Kauniainen6897291442,3292942,5584384,7
Kerava26572734527,61153943,41888471,1
Kirkkonummi26916727327,01292848,02020175,1
Lapinjärvi217861728,383538,3145266,7
Lohja363321104730,41387938,22492668,6
Loviisa12291314525,6521342,4835868,0
Myrskylä157043127,561639,2104766,7
Mäntsälä15076378925,1638342,31017267,5
Nurmijärvi29740861129,01301743,82162872,7
Pornainen364379321,8185250,8264572,6
Porvoo375891276534,01362536,22639070,2
Pukkila153650432,853434,8103867,6
Raasepori22442576325,7985543,91561869,6
Sipoo13990380227,2683648,91063876,0
Siuntio4493125928,0205445,7331373,7
Tuusula28049712725,41353448,32066173,7
Vantaa1505703955126,36573843,710528969,9
Vihti21228690332,5836939,41527271,9
Varsinais-Suomen vaalipiiri36996412271233,213995437,826266671,0
Aura293394832,3116839,8211672,1
Kaarina24106738730,61081244,91819975,5
Kemiönsaari5631190933,9190733,9381667,8
Koski Tl192564133,376539,7140673,0
Kustavi77331841,126934,858775,9
Laitila6542158924,3265240,5424164,8
Lieto14187384227,1684148,21068375,3
Loimaa13397434232,4471735,2905967,6
Marttila162863539,055434,0118973,0
Masku7130197927,8336247,2534174,9
Mynämäki6249197831,7230936,9428768,6
Naantali14925519734,8591339,61111074,4
Nousiainen358297827,3170747,7268575,0
Oripää101630329,843743,074072,8
Paimio8117265932,8322639,7588572,5
Parainen12075394032,6466638,6860671,3
Pyhäranta170039022,978246,0117268,9
Pöytyä6545213332,6249038,0462370,6
Raisio18767610932,6707537,71318470,3
Rusko4509133729,7205445,6339175,2
Salo419001391833,21478235,32870068,5
Sauvo236780634,195040,1175674,2
Somero7359242633,0275137,4517770,3
Taivassalo133444533,452439,396972,6
Turku1466025236935,75170935,310407871,0
Uusikaupunki12763357328,0475437,2832765,2
Vehmaa190256129,577840,9133970,4
Satakunnan vaalipiiri1791586257934,95998133,512256068,4
Eura9649302031,3354236,7656268,0
Eurajoki4596172837,6161135,1333972,7
Harjavalta5943198033,3186131,3384164,6
Honkajoki140648134,250235,798369,9
Huittinen8422263431,3300235,6563666,9
Jämijärvi157371545,538624,5110170,0
Kankaanpää9501429045,2248326,1677371,3
Karvia205487642,656627,6144270,2
Kokemäki6248165126,4248739,8413866,2
Köyliö216670932,772133,3143066,0
Luvia256282632,2105641,2188273,5
Merikarvia265092034,797936,9189971,7
Nakkila4493157535,1161335,9318871,0
Pomarkku182076842,252929,1129771,3
Pori688972347734,12370434,44718168,5
Rauma317811138235,8964230,32102466,2
Siikainen130353441,036327,989768,8
Säkylä3675136337,1112330,6248667,6
Ulvila10419365035,0381136,6746171,6
Ahvenanmaan maakunnan vaalipiiri20873420120,1789437,81209557,9
Brändö38915138,89123,424262,2
Eckerö68712217,834750,546968,3
Finström183226314,471539,097853,4
Föglö40112029,911027,423057,4
Geta360215,817849,419955,3
Hammarland107811810,947744,259555,2
Jomala313249315,7126440,4175756,1
Kumlinge2728531,38732,017263,2
Kökar1958041,05126,213167,2
Lemland135924618,151838,176456,2
Lumparland2965518,614248,019766,6
Maarianhamina8329200624,1287134,5487758,6
Saltvik134815511,556441,871953,3
Sottunga882933,03742,06675,0
Sund77716721,531440,448161,9
Vårdö3309027,312838,821866,1
Hämeen vaalipiiri2973599496531,910788336,320284868,2
Asikkala6781240635,5254937,6495573,1
Forssa14226541738,1421629,6963367,7
Hartola259190534,978530,3169065,2
Hattula7484242332,4276536,9518869,3
Hausjärvi6607164824,9290143,9454968,9
Heinola16237494030,4565734,81059765,3
Hollola16567578334,9632838,21211173,1
Humppila190482443,345924,1128367,4
Hämeenkoski167161736,953432,0115168,9
Hämeenlinna536631607430,02068338,53675768,5
Janakkala12943387229,9500838,7888068,6
Jokioinen4261143433,7159737,5303171,1
Kärkölä370997226,2146439,5243665,7
Lahti824712833034,42695732,75528767,0
Loppi6278172227,4278044,3450271,7
Nastola11383330229,0455340,0785569,0
Orimattila12632355628,2472837,4828465,6
Padasjoki2696103638,483130,8186769,3
Riihimäki22715600426,4934741,11535167,6
Sysmä3494135138,7100928,9236067,5
Tammela5034172034,2197939,3369973,5
Ypäjä201262931,375337,4138268,7
Pirkanmaan vaalipiiri39417113402834,014372736,527775570,5
Akaa13076403830,9473336,2877167,1
Hämeenkyrö8242289935,2269332,7559267,8
Ikaalinen5922240940,7172929,2413869,9
Juupajoki161361338,049330,6110668,6
Kangasala22967663028,9986743,01649771,8
Kihniö171281847,842324,7124172,5
Lempäälä15871492031,0675742,61167773,6
Mänttä-Vilppula8854297633,6277931,4575565,0
Nokia24791829633,5904836,51734470,0
Orivesi7631268735,2255833,5524568,7
Parkano5498231042,0149227,1380269,2
Pirkkala13729486835,5548339,91035175,4
Punkalaidun253989035,198038,6187073,7
Pälkäne5346183734,4190135,6373869,9
Ruovesi3897172344,2110728,4283072,6
Sastamala20110707335,2696134,61403469,8
Tampere1790876247134,96437835,912684970,8
Urjala4060126031,0139234,3265265,3
Valkeakoski16533489829,6630038,11119867,7
Vesilahti322985326,4145745,1231071,5
Virrat5898218237,0186631,6404868,6
Ylöjärvi23566737731,3933039,61670770,9
Kaakkois-Suomen vaalipiiri37242012137232,612443333,424580566,0
Enonkoski124455644,729723,985368,6
Hamina16756487329,1581934,71069263,8
Heinävesi3046117338,575224,7192563,2
Hirvensalmi194377339,849925,7127265,5
Iitti5640178431,6204336,2382767,9
Imatra22762756133,2734832,31490965,5
Joroinen4154135132,5120729,1255861,6
Juva5475193235,3169831,0363066,3
Kangasniemi4806187639,0128526,7316165,8
Kotka423741078125,41658839,12736964,6
Kouvola693762229332,12419434,94648767,0
Lappeenranta572011845932,31921033,63766965,9
Lemi241273530,597040,2170570,7
Luumäki4030139334,6140734,9280069,5
Miehikkälä174256832,657633,1114465,7
Mikkeli441931400931,71538834,82939766,5
Mäntyharju5178196838,0150429,0347267,1
Parikkala4599149532,5152533,2302065,7
Pertunmaa152848631,854635,7103267,5
Pieksämäki15789514932,6427227,1942159,7
Puumala202280239,761130,2141369,9
Pyhtää4192131031,3148535,4279566,7
Rantasalmi3155128740,880425,5209166,3
Rautjärvi3055117038,389029,1206067,4
Ruokolahti4450173138,9146532,9319671,8
Savitaipale3098116737,7104233,6220971,3
Savonlinna294651165439,6788426,81953866,3
Sulkava236788137,270729,9158867,1
Taipalsaari3687121032,8150540,8271573,6
Virolahti268194535,291234,0185769,3
Savo-Karjalan vaalipiiri33144511012833,210692932,321705765,5
Iisalmi17720584733,0602934,01187667,0
Ilomantsi4699197642,1106522,7304164,7
Joensuu602381916531,82013733,43930265,2
Juankoski4080135833,3127231,2263064,5
Juuka4336158236,5118027,2276263,7
Kaavi2638100338,055521,0155859,1
Keitele201481940,761630,6143571,3
Kitee9047301433,3262829,0564262,4
Kiuruvesi7065279839,6195727,7475567,3
Kontiolahti10590314329,7411938,9726268,6
Kuopio887992770031,23066434,55836465,7
Lapinlahti8008262732,8258432,3521165,1
Leppävirta8131265332,6291035,8556368,4
Lieksa10073383438,1262326,0645764,1
Liperi9423336135,7286630,4622766,1
Nurmes6770271940,2138620,5410560,6
Outokumpu5781198734,4165028,5363762,9
Pielavesi3880149238,5116229,9265468,4
Polvijärvi3787133235,2113530,0246765,1
Rautalampi2800104137,276727,4180864,6
Rautavaara152262541,129719,592260,6
Rääkkylä204692745,345022,0137767,3
Siilinjärvi16162443327,4671141,51114469,0
Sonkajärvi3560138538,998727,7237266,6
Suonenjoki6004222137,0141923,6364060,6
Tervo140055839,939127,994967,8
Tohmajärvi3862124332,2127533,0251865,2
Tuusniemi231394841,053723,2148564,2
Valtimo197677639,349224,9126864,2
Varkaus17783541030,4584232,91125263,3
Vesanto190285044,743522,9128567,6
Vieremä3036130142,978826,0208968,8
Vaasan vaalipiiri33999611008832,413474339,624483172,0
Alajärvi7675266134,7290337,8556472,5
Alavus9428399542,4233124,7632667,1
Evijärvi205965932,088543,0154475,0
Halsua98742443,029630,072072,9
Ilmajoki9207359639,1314434,1674073,2
Isojoki177959433,460934,2120367,6
Isokyrö3795156441,2116130,6272571,8
Jalasjärvi6316251339,8185529,4436869,2
Kannus4250145134,1147234,6292368,8
Karijoki119944637,245037,589674,7
Kaskinen109356151,326324,182475,4
Kauhajoki11049433639,2308527,9742167,2
Kauhava13151529740,3420532,0950272,3
Kaustinen326098630,2141443,4240073,6
Kokkola35964975327,11512542,12487869,2
Korsnäs167519411,6114268,2133679,8
Kristiinankaupunki5683178631,4239042,1417673,5
Kruunupyy5085145828,7249849,1395677,8
Kuortane2986135245,384428,3219673,5
Kurikka11281455240,4338630,0793870,4
Laihia6114205733,6244940,1450673,7
Lappajärvi263597336,9106740,5204077,4
Lapua11166415637,2390335,0805972,2
Lestijärvi65436355,513220,249575,7
Luoto326656917,4218366,8275284,3
Maalahti433389920,7253358,5343279,2
Mustasaari14472268818,6853259,01122077,5
Närpiö7087165223,3357850,5523073,8
Pedersören kunta7749136717,6506065,3642782,9
Perho200363531,780140,0143671,7
Pietarsaari14750344223,3718748,71062972,1
Seinäjoki471191862139,51451230,83313370,3
Soini177862535,260434,0122969,1
Teuva4472218448,8115725,9334174,7
Toholampi251481832,5103841,3185673,8
Uusikaarlepyy5596105718,9322257,6427976,5
Vaasa510981457428,52157042,23614470,7
Veteli265794935,788333,2183268,9
Vimpeli247892037,1100140,4192177,5
Vöyri5115135626,5257950,4393576,9
Ähtäri5018200540,0129425,8329965,7
Keski-Suomen vaalipiiri2167777293433,67816536,115109969,7
Hankasalmi4258157136,9129930,5287067,4
Joutsa4034150637,3114928,5265565,8
Jyväskylä1067283496232,84043937,97540170,6
Jämsä17718596833,7568632,11165465,8
Kannonkoski119746739,036230,282969,3
Karstula3473118634,1123935,7242569,8
Keuruu8336297535,7275233,0572768,7
Kinnula137351237,352738,4103975,7
Kivijärvi102251150,021320,872470,8
Konnevesi234091739,271730,6163469,8
Kuhmoinen207983140,056227,0139367,0
Kyyjärvi112448743,331528,080271,4
Laukaa13646399929,3557940,9957870,2
Luhanka65324036,826740,950777,6
Multia141652036,746532,898569,6
Muurame7074222331,4304243,0526574,4
Petäjävesi306285828,0127741,7213569,7
Pihtipudas3380112433,3120935,8233369,0
Saarijärvi8167321839,4229528,1551367,5
Toivakka188965134,565934,9131069,3
Uurainen254886233,8100339,4186573,2
Viitasaari5666234341,4157427,8391769,1
Äänekoski15594500332,1553535,51053867,6
Oulun vaalipiiri36597012561834,312363733,824925568,1
Alavieska203271935,472535,7144471,1
Haapajärvi5584189433,9159428,5348862,5
Haapavesi5273167231,7183334,8350566,5
Hailuoto84637844,725329,963174,6
Hyrynsalmi215867431,264730,0132161,2
Ii6914251336,3222032,1473368,5
Kajaani29729926331,2958432,21884763,4
Kalajoki9598298331,1395441,2693772,3
Kempele11865435736,7432536,5868273,2
Kuhmo7518308741,1166522,1475263,2
Kuusamo12620482838,3372329,5855167,8
Kärsämäki205973235,668133,1141368,6
Liminka5904197333,4226738,4424071,8
Lumijoki136845433,248135,293568,3
Merijärvi82034442,027133,061575,0
Muhos6268220235,1209733,5429968,6
Nivala7820291237,2258733,1549970,3
Oulainen5871163027,8244041,6407069,3
Oulu1478814825032,65452136,910277169,5
Paltamo293292131,4100334,2192465,6
Pudasjärvi6623245637,1193429,2439066,3
Puolanka2393108945,549920,9158866,4
Pyhäjoki253288935,193036,7181971,8
Pyhäjärvi4554159435,0127428,0286863,0
Pyhäntä116653646,030926,584572,5
Raahe19140754039,4523527,41277566,7
Reisjärvi220182437,466730,3149167,7
Ristijärvi122045637,430525,076162,4
Sievi3449107831,3139440,4247271,7
Siikajoki3976147637,1133133,5280770,6
Siikalatva4644179038,5123726,6302765,2
Sotkamo8363300936,0244929,3545865,3
Suomussalmi7153268537,5167923,5436461,0
Taivalkoski3342123336,9105731,6229068,5
Tyrnävä4186131731,5164739,3296470,8
Utajärvi228083336,566329,1149665,6
Vaala2584103940,260023,2163963,4
Ylivieska11104398835,9355632,0754467,9
Lapin vaalipiiri1445855866640,64123328,59989969,1
Enontekiö156965942,041126,2107068,2
Inari5670240242,4150426,5390668,9
Kemi17426679839,0492528,31172367,3
Kemijärvi6810297643,7168924,8466568,5
Keminmaa6553297045,3175526,8472572,1
Kittilä5126192437,5152729,8345167,3
Kolari3166129340,895230,1224570,9
Muonio183882745,035819,5118564,5
Pelkosenniemi84941248,520123,761372,2
Pello3151172954,974123,5247078,4
Posio3086153949,954617,7208567,6
Ranua3086146047,360619,6206666,9
Rovaniemi479811905639,71374528,63280168,4
Salla3274153146,878924,1232070,9
Savukoski93653256,819721,072977,9
Simo2619112042,879630,4191673,2
Sodankylä7218274038,0213129,5487167,5
Tervola2581112343,567526,2179869,7
Tornio16955572033,7609235,91181269,7
Utsjoki101134233,839338,973572,7
Ylitornio3680151341,1120032,6271373,7

 

Sivu päivitetty 22.04.2015 19:43:58





Opaste - Yhteystiedot - Sivukartta